Czego boimy się w pracy?

Czego boimy się w pracy?

www.flickr.com

Praca na każdym stanowisku, niezależnie od tego czy ją lubimy, wiąże się ze wykonywaniem zadań wywołujących stres, zdenerwowanie, a nawet przerażenie. Negatywne odczucia przekładają się nie tylko na złe samopoczucie, ale również na efektywność i jakość pracy. Aby usprawnić własne funkcjonowanie w firmie oraz zwiększyć komfort pracy, warto dowiedzieć się z czego najczęściej wynika strach i w jaki sposób można z nim walczyć.

Do najpopularniejszych zawodowych lęków możemy zaliczyć:

Uznanie za osobę niekompetentną - praca wiąże się z ciągłą obserwacją i oceną pracownika. Każda osoba pragnie zdobyć miano eksperta w danej dziedzinie, dlatego tej najbardziej boi się oceny posiadanych kompetencji.

Niestosowny ubiór do pracy - granica pomiędzy zbyt formalnym oraz zbyt luźnym strojem jest bardzo wąska i krucha. Stanowi to powód codziennych dylematów pojawiających się przed wyjściem do pracy, a także dodatkowy element stresu.

Pominięcie własnych obowiązków - każdy pracownik odczuje zdenerwowanie w momencie, gdy zapomni o wykonaniu bardzo istotnego zadania. Może być nim np. konieczność przekazania przełożonemu w ciągu godziny zleconego wcześniej projektu, którego wykonanie jest bardzo czasochłonne i nie zostało nawet rozpoczęte.

Przemówienie na forum publicznym - z tremą zmagają się zarówno osoby zabierające głos przed grupą kilkudziesięciu osób, jak również pracownicy wygłaszający swoje zdanie przed kilkuosobową publicznością. Stres jest niezależny od formy przemówienia i może je wywołać powszechne zebranie zespołu, jak i branżowa konferencja.

Zapamiętanie imion współpracowników - rozpoczynając pracę w nowej firmie, zazwyczaj w krótkim czasie wymaga się od nas zapamiętania imion kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu współpracowników. Jest to niezwykle frustrujące, szczególnie jeśli towarzyszy temu obowiązek poznania struktury organizacji i przyporządkowanie osobom danych stanowisk.

Jedzenie w towarzystwie współpracowników - wiele osób wiąże to czynność z przekroczeniem tzw. strefy komfortu, gdyż może wiązać się to z upuszczeniem jedzenia, ubrudzeniem siebie bądź swojego ubrania.

Krytyka szefa - rozmowa twarzą w twarz z przełożonym, który przekazuje uwagi na temat naszej pracy jest niezwykle stresującą sytuacją. Przyjęcie krytyki to trudna umiejętność, a jej kulturalne i merytoryczne odparcie jest jeszcze trudniejsze.

JAK POKONAĆ CODZIENNE FOBIE?
Wiedza i umiejętności są rzeczami nabytymi i bezwzględnie należy o tym pamiętać. W dowolnym momencie możemy podjąć trud podniesienia kwalifikacji, nauki nowych rzeczy oraz zdobycia kolejnych kompetencji. Warto przyjąć postawę determinującą, uwierzyć we własne siły, wykonać konstruktywną ocenę oraz wyciągnąć wnioski z zaistniałych sytuacji. Bardzo korzystnie działa również akceptacja własnych niedoskonałości i podejmowanie prób ich pokonania.
Data publikacji: 19.01.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły