Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Czy charakter wpływa na wysokość zarobków?

Czy charakter wpływa na wysokość zarobków?

Czy charakter wpływa na wysokość zarobków?

foter.com

Impulsywne zachowanie może stać się powodem oddalenia od podwyżki. Wykazanie się sumiennością jest mile widziane, lecz nie daje gwarancji wpływu na wysokość zarobków. Ekstrawersyjna osobowość może okazać się pomocna w czasie prezentacji własnej kandydatury. Jak widać cechy osobowości mogą w znacznym stopniu wpływać na naszą karierę zawodową, ale także.... na wielkość otrzymywanego wynagrodzenia. Charakter może stać się zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla wyższej pensji.

Nie ulega wątpliwości, że drogę naszej kariery zawodowej oraz zdolności negocjacyjne w kwestii zarobków są kształtowane przez poszczególne cechy charakteru, których działanie może być pozytywne jak i negatywne. Uświadomienie sobie potencjalnych barier, a także odkrycie mocnych stron i przetestowanie samego siebie to pierwszy krok do osiągnięcia satysfakcjonujących zarobków w pracy.

Osobowość neurotyczna

W zachowaniu osób neurotycznych często pojawia się niecierpliwość, drażliwość, impulsywność i wybuchowość. W porównaniu z pracownikami stabilnymi emocjonalnie widoczny jest również problem z utrzymaniem emocji na wodzy oraz opanowaniem stresu. Neurotyczność wpływa na relacje międzyludzkie pomiędzy współpracownikami, mogąc wywołać zniechęcenie otoczenia, a co za tym idzie utratę szansy na awans.

Impulsywność jest cechą raczej negatywnie wpływającą na karierę zawodową, ponieważ pracodawcy cenią opanowanie emocji, szczególnie podczas poruszania tematu wynagrodzenia. W związku z tym w przypadku osobowości neurotycznej wskazany jest rozwój samokontroli, uważanej za ważną kompetencję negocjatora.

Osobowość ekstrawersyjna

Ekstrawertycy są zazwyczaj osobami energicznymi, żywiołowymi i chętnie podejmującymi wyzwania. Introwertyczność widoczna jest natomiast w zachowaniu dystansu względem otoczenia oraz w stonowanej postawie. Ludzie zamknięcie w sobie i lubiący pracę w ciszy nie muszą jednak zarabiać mniej w stosunku do ekstrawertyków. Istotne jest jednak, by dopasować zawód do danego typu osobowości.

Introwertycy znakomicie odnajdą się w roli księgowego lub też pracując jako programista. Nieco gorzej poradzą sobie jednak z pracą na stanowisku wymagającym stałego kontaktu z ludźmi, a więc np. w roli rzecznika prasowego bądź też specjalisty ds. obsługi klienta. Wybór niewłaściwego zawodu bez wątpienia będzie miał odzwierciedlenie w wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.

Ekstrawertycy dużo chętniej przystępują do nawiązywania kontaktów i doceniają towarzystwo innych ludzi. Osoby o tym typie osobowości nie mają trudności z torowaniem drogi do kariery, łatwiej przychodzi im podejmowanie inicjatywy, a w związku z tym nie mają oporów przed rozmową o podwyżce, a jednocześnie posiadają większe szanse na otrzymanie intratnych propozycji pracy.

Otwartość na doświadczenia, ugodowy charakter, sumienność

Osoby otwarte na doświadczenia dzięki swojej gotowości do zmian i umiejętności dostosowania się do sytuacji dużo chętniej podejmują wyzwania, które w dużej mierze mają przełożenie na zwiększenie zarobków. Osoby o ugodowym charakterze są uznawane za dobrych współpracowników, lecz z trudem przychodzi im walka o podwyżkę. Ugodowość połączona z asertywnymi nawykami, może jednak mieć pozytywny wpływ na rozwój kariery zawodowej. Sumienni pracownicy, którzy wykazują się wytrwałości i zdyscyplinowaniem są często doceniani przez przełożonych, lecz niestety nie zawsze wiąże się to z odpowiednim wynagrodzeniem finansowym. Osoby sumienne powinny zastanowić się nad wartością swojej pracy i walczyć o zarobki adekwatne do swojego zaangażowania.

Aby praca była dla nas satysfakcjonująca musi nieść ze sobą odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli uważamy, że nasze zarobki nie kształtują się na odpowiednim poziomie, wówczas warto zastanowić się nad podjęciem rozmowy o podwyżce, nawet wbrew swojemu charakterowi.
Data publikacji: 24.02.2015

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Uczelnie z kierunkiem ekonomia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem ekonomia w Krakowie

Masz umiejętności analityczne, dobrze radzisz sobie z matematyką, a równocześnie interesujesz się bieżącymi wydarzeniami społecznymi i gospodarczymi? W takim razie studia na kierunku ekonomia mogą być dla Ciebie interesujące! Dowiedz się więcej na temat studiów ekonomicznych w Krakowie!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Jesteś uważnym obserwatorem? Z łatwością dostrzegasz to, co umyka innym? Lubisz dzielić się z innymi swoimi obserwacjami? Cechuje Cię dociekliwość, otwartość i ciekawość świata? Potrafisz swobodnie się wypowiadać? Jeśli tak, to wiele wskazuje na to, że dziennikarstwo to kierunek dla Ciebie!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? – studia na finansach i rachunkowości to dobry start! Dowiedz się więcej o programie tych studiów, o perspektywach zawodowych i o zasadach rekrutacji.

więcej

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z ...

więcej

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia ...

więcej

Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu

Jesteś praktycznym artystą? Lubisz pracę w terenie? Cenisz naturę i dostrzegasz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej dziedzinie nigdy nie za dużo! Jeżeli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę, zapraszamy do podjęcia studiów podyplomowych.

więcej

Logistyka

Logistyka

Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz ...

więcej

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki to warunek konieczny ku temu, ...

więcej

Podologia

Podologia

Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Nowoczesna dziedzina medycyny i kosmetologii, ...

więcej

kierunki studiów – artykuły