Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Jak dobrze rozpocząć karierę zawodową?

Jak dobrze rozpocząć karierę zawodową?

Jak dobrze rozpocząć karierę zawodową?

pixabay.com

Dyplom ukończenia studiów i posiadanie tytułu magistra wbrew pozorom nie stanowią gwarancji dobrego startu w życiu zawodowym. Jak wyeliminować niemiłe zaskoczenie i dokonać wyboru właściwej ścieżki rozwoju? Pomocne będą z pewnością trzy proste zasady rekomendowane przez Parlament Studentów RP, który pracuje nad kwestią rozwiązań ułatwiających skuteczne rozpoczęcie kariery zawodowej po studiach.

Życie studenta poza zajęciami na uczelni

Ważnym elementem pozwalającym rozwijać własne umiejętności i kompetencje jest podejmowanie dodatkowych aktywności, które wykraczają poza granice wiedzy przedstawionej podczas zajęć. Studenci wykorzystujący szeroko promowane programy stażowe, praktyki i programy liderskie w firmach stanowią dla potencjalnego pracodawcy zdecydowanie lepszego kandydata. Dzieje się tak za sprawą zdobytego doświadczenia oraz umiejętności odnalezienia się w sektorach gospodarczym i publicznym.

Instytucjami, których celem jest łączenie studentów i przyszłych pracodawców są funkcjonujące w większości uczelni biura karier. Ich zadania koncentrują się na aranżacji spotkań, organizacji warsztatów, a także przygotowywaniu prelekcji, które dedykowane są studentom konkretnych kierunków studiów.

Zaangażowanie w działalność społeczną

W czasie studiów często mamy do czynienia z poszukiwaniem wolontariuszy chętnych do uczestnictwa w programach, akcjach charytatywnych, działaniach organizacji studenckich, bądź też organizacji dużych wydarzeń. Są to zajęcia wymagające dużego zaangażowania czasowego, które nie przekładają się jednak na wynagrodzenie finansowe. Studenci chętnie angażują się w działalność społeczną, głównie ze względu na możliwość poznania wielu wartościowych osób. Z drugiej strony jest to również szansa na weryfikację własnej wiedzy i zdolności, a także wyznaczenia celów przyszłościowych. Prowadzenie aktywnego życia społecznego może również zostać uwzględnione w CV.

Podjęcie dodatkowej edukacji

Studenci kształcą się zgodnie z ogólne przyjętymi programami edukacyjnymi, które przygotowywane są dla każdego kierunku i specjalności, a nie konkretnej osoby. Plan studiowania nie jest spersonalizowany, dlatego też konieczne staje się korzystanie z dodatkowych kursów i certyfikatów, dzięki którym kandydat zostanie wyróżniony z tłumu i zdobędzie wymarzone stanowisko.

W procesie rekrutacyjnym ważne jest nie tylko uczestnictwo w kursach specjalistycznych, językowych i technicznych, ale również zdobycie konkretnych uprawnień. Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne z pewnością zwrócą na nie uwagę.
Data publikacji: 30.12.2015

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij