Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Jak radzić sobie z rutyną w pracy?

Jak radzić sobie z rutyną w pracy?

Jak radzić sobie z rutyną w pracy?

pixabay.com

Wiele osób kojarzy pracę ze spadkiem motywacji, przykrym obowiązkiem i rutyną. Nie ulega wątpliwości, że elementy te nie są sprzymierzeńcami rozwoju naszej kariery zawodowej. Co więcej znaczna część pracowników twierdzi, że rutyna jest pozytywnym zjawiskiem, a wnioski takie źle prognozują na przyszłość. W jaki sposób można z nią walczyć?

Praca jest kojarzona z rutyną nie tylko przez Polaków. Jak pokazują międzynarodowe badania przeprowadzone przez firmę Edenred, również w krajach Europy Zachodniej takich jak: Niemcy, Belgia i Wielka Brytania praca utożsamiana jest z obowiązkami, a czasami wręcz stanowi brak źródła bezpieczeństwa. Rekordowy wynik pracowników, którzy podjęli walkę z rutyną odnotowano we Francji – 38%.

Gdy pojawia się rutyna

Rutyna często wkracza w nasze życie osobiste, jak i zawodowe. Zjawisko to powinno stanowić dla nas sygnał, że czas podjąć działania zmierzające ku zmianie. Pojawienie się rutyny w pracy oznacza, że znajdujemy się w momencie, gdy nie jesteśmy już niczym zainteresowani. Przekłada się to na brak rozwoju oraz wyeliminowanie potrzeby szukania odpowiedzi na pytania związane z pracą zawodową. Dzieje się tak, gdyż wszystkie czynności wykonujemy automatycznie, wyłączamy uwagę i nie podejmujemy trudu dalszego rozwoju.

Kiedy zdecydować się na zmianę pracy

Rutyna to doskonałe świadectwo biegłego opanowania powierzonych nam obowiązków, które nie zawsze niesie ze sobą pozytywne skutki. Poczucie opanowania wszystkich zadań niewątpliwie związane jest z ryzykiem popełnienia błędu i może wyprowadzić nas na manowce.

Decyzję o zmianie pracy powinniśmy podjęć w sytuacji, gdy obecne stanowisko uniemożliwia nam rozwijanie kariery zawodowej. Warto mieć jednak świadomość, że w kolejnej firmie z czasem również może pojawić się rutyna.

Jak walczyć ze zjawiskiem rutyny

Rzeczywistość zawodowa w jakiej funkcjonujemy nieodłącznie łączy się ze zmianami, dlatego też pojawienie się rutyny nie działa na nas wzmacniającą, lecz wręcz przeciwnie – prowadzi do destrukcji. Nie można jej jednak mylić z profesjonalizmem, gdzie poza uwagą i ciekawością istnieje również świadomość, że nie ma ludzi nieomylnych.

Walkę z rutyną można podjąć w formie niekończącego się drobnego ulepszania. Podstawę stanowi tu nieustanne zaangażowanie, a także dbałość o podnoszenie jakości własnej pracy, swojego produktu bądź miejsca pracy. Mówiąc wprost jest to oswojenie się ze zmianami, które polegają na poprawianiu, ulepszaniu i doskonaleniu.

Zasady ułatwiające wprowadzenie zmian

Walka z rutyną i zaprzyjaźnienie się ze zmianami to najlepsza droga do rozwoju własnej kariery zawodowej. Wprowadzając zmiany warto pamiętać o kilku elementach:
 • każdy problem stwarza możliwość – wszystkie pojawiające się komplikacje powinny być bodźcem do wprowadzenia zmian,
 • szukanie odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” - to jedyna droga do poznania prawdziwego źródła problemu,
 • korzystanie z pomysłów innych osób – nie warto ograniczać się do własnych rozwiązań, rekomendacje przyjaciół i współpracowników mogą okazać się bardzo pomocne,
 • rozważanie wyłącznie pomysłów możliwych do realizacji – uparte trwanie przy niewyobrażalnie drogich rozwiązaniach może nie przynieść pożądanych efektów, najlepsze pomysły są z reguły nieskomplikowane i tanie,
 • bieżące korygowanie pojawiających się błędów – nie warto czekać, trzeba podjąć działanie,
 • zapamiętaj! wprowadzanie ulepszeń nie powinno mieć końca.
 • Data publikacji: 30.11.2015

  Studia kierunki

  Uczelnie z akustyką w Poznaniu

  Uczelnie z akustyką w Poznaniu

  Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

  więcej

  Uczelnie z MISH w Warszawie

  Uczelnie z MISH w Warszawie

  Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

  więcej

  Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

  Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

  Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

  więcej

  Napisz Własny komentarz

  Nick:

  Komentarz:

   

   

  Praca dla studentów - Inne artykuły

  Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

  Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

  Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

  Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

  Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

  Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

  Studia to początek kariery

  Studia to początek kariery

  Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

  Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

  Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

  Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

  Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

  KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

  Europeistyka

  Europeistyka

  Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

  więcej

  Ratownictwo medyczne

  Ratownictwo medyczne

  Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

  więcej

  Archeologia

  Archeologia

  Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

  więcej

  Administracja

  Administracja

  Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

  więcej

  KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

  Informatyka

  Informatyka

  W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

  więcej

  Politologia

  Politologia

  Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

  więcej

  Marketing internetowy

  Marketing internetowy

  Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

  więcej

  Analityk giełdowy

  Analityk giełdowy

  Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

  więcej

  kierunki studiów – artykuły

  Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

  Zamknij