Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Jak rekruterzy patrzą na szybką utratę pracy?

Jak rekruterzy patrzą na szybką utratę pracy?

Jak rekruterzy patrzą na szybką utratę pracy?

pixabay.com

Płynne przejścia z jednego zakładu pracy do drugiego, przy minimum rocznym okresie zatrudnienia we wszystkich miejscach – to scenariusz nie wzbudzający podejrzeń rekrutera. W życiu bywa jednak różnie. W naszej karierze zawodowej nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji, takich jak chociażby wypowiedzenie tuż po zakończeniu okresu próbnego. Co więcej zdarzają się również taki wątki jak długie poszukiwanie pracy i luki w życiorysie. Co zrobić, by nie zniechęciły one rekrutera?

Poniżej wskazówki, które mogą okazać się pomocne w przypadku braku posiadania idealnej historii zawodowej:

Unikanie ukrywania dat

Manipulacja datami w CV i wykazywanie wyłącznie lat zatrudnienia nie jest dobrym rozwiązaniem. Osoba rekrutująca z pewnością zada pytanie o miesiące rozpoczęcia i zakończenia pracy. Przez ukrywanie dat możemy stracić dobre wrażenie, np. gdy zadeklarowaliśmy pracę w latach 2014-2015, a w rzeczywistości okaże się że zatrudnienie wynosiło od końca 2014 do początku 2015 roku, a więc faktycznie jedynie 2-3 miesiące.

Szczerość

W czasie prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej warto postawić na szczerość. Otwarte przyznanie, że przerwę w zatrudnieniu spowodowały prywatne sprawy, losowe wydarzenia bądź zwyczajne poszukiwanie pracy wcale nie musi być utożsamiane z lenistwem lub brakiem posiadania odpowiednich kompetencji. Powodem zahamowania kariery zawodowej mógł być również urlop związany z opieką nad dzieckiem lub wyjazd za granicę. Warto pokazać pozytywne strony takiego rozwiązania – zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności, czy też poszerzenie wiedzy.

Przedstawianie konstruktywnych argumentów

Rezygnacja z pracy po zakończeniu okresu próbnego może wzbudzić wątpliwości osoby prowadzącej rekrutację. Mogą pojawić się wówczas pytania czy dana osoba nie podejmuje ważnych decyzji zbyt pochopnie, lub też czy ma wyznaczony konkretny cel zawodowy. Z perspektywy pracodawcy zdecydowanie lepiej prezentują się osoby, które nie zwalniają się z pracy po upływie trzech miesięcy. Z punktu widzenia pracownika może to jednak wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli winą za taką sytuację należy obarczyć zakład pracy warto wówczas poinformować rekrutera o fatycznym powodzie zwolnienia z uwzględnieniem konkretnych, merytorycznych argumentów i z pominięciem emocjonalnej krytyki.

Prezentacja innych form pracy

Przygotowując CV warto zawrzeć w nim okresy wykonywania pracy w innych formach. Chodzi tu głównie o wykonywanie zleceń, przygotowywanie projektów na podstawie umowy o dzieło, bądź też odbywanie praktyk i staży. Dla rekrutera będzie w pełni zrozumiałe, iż zatrudnienie w tych forach może obejmować okres zaledwie kilku miesięcy.

Ukazanie dbałości o rozwój

Poszukiwanie pracy, które trwa kilka tygodni a nawet miesięcy, powoduje powstanie znacznej luki czasowej w historii zatrudnienia. Nie może to jednak oznaczać braku jakiejkolwiek aktywności zawodowej. W czasie pozostawania bez pracy warto uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach czy chociażby ważnych wydarzeniach w branży. Korzystnie na naszą kandydaturę wpłynie również udział w dorywczych zleceniach bądź prace w ramach wolontariatu. Każda tych aktywności może zostać następnie zaprezentowana podczas rozmowy rekrutacyjnej, jako argument dbania o rozwój i utrzymania ciągłej aktywności zawodową.
Data publikacji: 15.06.2015

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij