Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Jak uniknąć mobbingu w pracy?

Jak uniknąć mobbingu w pracy?

Jak uniknąć mobbingu w pracy?

pixabay.com

Jak wielu z nas doświadcza stresu w pracy! Jak często spotykamy się z rywalizacją, złośliwościami, plotkami, kiepską atmosferą i krytyką szefa! Tak dzieje się w zasadzie wszędzie. W jaki sposób odróżnić kiepską atmosferę i złe samopoczucie przełożonego od toksycznych zdarzeń i mobbingu?

Mobbing według kodeksu pracy jest działaniem bądź zachowaniem dotyczącym pracownika lub skierowanym przeciwko niemu, które objawia się jako uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika, czego efektem jest zaniżona ocena przydatności zawodowej, a co za tym idzie jego poniżenie, ośmieszenie, izolacja, a nawet wyeliminowanie z grona współpracowników.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki mobbingu?

Obciążenie zbyt dużą ilością obowiązków

Spora ilość pracy, wykonywanie pilnego projektu „na wczoraj” i pojedyncze przypadki pracy w godzinach nadliczbowych wcale nie oznaczają, że staliśmy się ofiarami mobbingu. W sytuacji jednak, gdy pracownikowi dokładane są kolejne zadania w celu udowodnienia mu, że nie da rady i nie jest wystarczająco dobry, wówczas możemy mówić o zjawisku mobbingu. Przytłoczenie ogromem zadań, dokonanie nierównego i niesprawiedliwego podziału obowiązków – to przypadki, w których powinniśmy od razu zareagować.

Odmowa skierowana do pracodawcy powinna mieć charakter skuteczny, a zarazem nieinwazyjny. Należy to pamiętać o trzech elementach: słowie „nie”, opisie obowiązku lub zachowania, które odrzucamy, a także o rzeczowym uzasadnieniu swojego zdania.

Nadmierna krytyka ze strony szefa

Zachowanie zdrowych relacji pomiędzy szefem, a pracownikiem wymaga utrzymania krytyki na poziomie konstruktywnym i merytorycznym. Głębszego zastanowienie wymagają jednak sytuacje, gdy uwagi ze strony przełożonego przybierają charakter notoryczny i nieuzasadniony, a dodatkowo dotyczą zadań wykonanych prawidłowo. W przypadku pojawienia się mobbingu, pracownik mimo swoich kompetencji staje się kozłem ofiarnym, który jest obarczany poczuciem winy i odpowiedzialnością za niepowodzenia zespołu, bądź nawet firmy.

Niemiłe żarty i docinki

Niemiła odzywka lub uszczypliwy żart skierowany w stronę pracownika wcale nie jest powodem, by szefa nazwać mobberem. Wszystko zależy od tego, jak wygląda kultura organizacyjna w miejscu pracy. Jeśli wzajemne żarty traktuje się za praktykę powszechnie aprobowaną, wówczas może paść równie cięta i złośliwa odpowiedź. Gdy jednak dochodzi do ośmieszania i poniżania pracownika, czy to na forum czy też na osobności, dopiero wtedy możemy mówić o pojawieniu się mobbingu.

Faworyzacja i niedocenianie pracowników

Darzenie wybranej grupy pracowników nieco większym poziomem sympatii nie jest niczym złym, do czasu gdy przełoży się to na zmniejszenie zakresu obowiązków bądź też korzyści finansowe. Dodatkowo, jeśli pracownik czuje się nadmiernie obciążony, krytykowany i oskarżany, przy jednoczesnym faworyzowaniu innych, wówczas możemy mieć pewność, że nie skończy się to dobrze. Taka sytuacja często wynika z faktu, iż pracownik szukający docenienia przez szefa godzi się na zbyt duże obciążenia zadaniami. Warto jednak zapamiętać, że głównym celem pracy jest zarobienie pieniędzy, a nie reperowanie samooceny.

Izolowanie i występowanie niezdrowej rywalizacji

Tworzenie zespołu w pracy niezwykle często powoduje wystąpienie rywalizacji, a co za tym idzie niezdrowej zazdrości. Jest to zupełnie naturalne, jeśli jednak nie uczestniczy w tym sam szef i nie podsyca całej sytuacji. Gdy dochodzi do oczerniania pracownika, a w konsekwencji zostaje on izolowany, a nawet całkowicie wyeliminowany wówczas możemy mówić o mobbingu.
Data publikacji: 29.10.2015

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Zarządzanie

Zarządzanie

Według zeszłorocznych zestawień MNiSW, zarządzanie to drugi najbardziej oblegany kierunek studiów! Czy tegoroczna rekrutacja potwierdzi ten wynik? Są na to spore szanse, gdyż dyplom zarządzania to dobry start w zawodową przyszłość, a maturzyści doskonale o tym wiedzą.

więcej

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo to kierunek dla ludzi aktywnie zainteresowanych kulturą i jej przejawami. ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? ...

więcej

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Realizacja dżwięku

Realizacja dżwięku

Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku to interesująca propozycja dla osób, które chciałyby na co dzień wykorzystywać – na potrzeby pracy zawodowej lub muzycznego hobby – praktyczne umiejętności związane z nadawaniem odpowiedniego brzmienia dźwiękowi.

więcej

Psychologia reklamy

Psychologia reklamy

Studia podyplomowe dla praktyków reklamy, którzy pragną podnieść swoje kompetencje ...

więcej

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej ...

więcej

Logistyka

Logistyka

Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz ...

więcej

kierunki studiów – artykuły