Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

Jak zapanować nad czasem w pracy?

pixabay.com

Polska należy do grupy najbardziej zapracowanych krajów na świecie. Młode osoby poświęcają pracy średnio osiem i pół godziny w ciągu całego dnia, zaś około 20% młodych pracowników przebywa w zakładzie pracy ponad dziewięć godzin. Czy jednak ilość poświęconego pracy czasu przekłada się na jej efektywność? Czy istnieje szansa wyeliminowania nadmiaru obowiązków i zmęczenia poprzez wprowadzenie właściwego systemu zarządzania czasem?

Poniższe zasady z pewnością pomogą w walce z ogólnonarodowym zapracowaniem, zwiększą efektywność pracy i sprawią, że czas stanie się naszym sprzymierzeńcem.

1. Wyznaczenie priorytetów

Kolejność wykonywania zadań w pracy zawsze powinna uwzględniać ich priorytety. Na początku powinniśmy skupić się na obowiązkach najważniejszych i wymagających największego zaangażowania, zaś zadania mniej ważne możemy wykonać w dalszej części dnia.

2. Działanie zgodnie z planem

Rozpoczynając każdy kolejny dzień pracy warto przygotować szczegółowy plan działania. Powinny w nim zostać wskazane najważniejsze obowiązki, które musimy wykonać, spotkania z naszym udziałem, a także telefony które musimy wykonać. Wszystkie zadania należy rozłożyć rozsądnie w czasie, z jednoczesnym uwzględnieniem sytuacji nagłych i nieprzewidzianych.

3. Realna ocena sytuacji

Przygotowując plan dnia nie można patrzeć na uwzględnione w nim zadania przez „różowe okulary”. Błędem będzie przyjęcie, że zrealizujemy wszystkie obowiązki bez najmniejszych problemów, gdyż w każdej chwili nasz przełożony lub współpracownik może pokrzyżować nasze plany. Nie warto również składać obietnic, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Jeśli mamy świadomość, że nie zdążymy zrealizować danego zadania - powiedzmy o tym wprost.

4. Korzystanie z pomocy innych

Nawet będąc największym specjalistą w danej dziedzinie nie jesteśmy zobowiązani do wykonywania wszystkich zadań samodzielnie. Nie powinniśmy wstrzymywać się z prośbą o pomoc kolegów pracujących w innych działach jeśli wymaga tego sytuacja. Dobrym rozwiązaniem jest również realizacja projektów w grupach składających się z kilku lub nawet kilkunastu osób. W kwestii zarządzania czasu praca zespołowa jest jak najbardziej wskazana i opłacalna.

5. Wyznaczenie własnego balansu

Nikt nie zabroni nam pracy po 15-17 godzin w ciągu doby, jednakże już na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy nasza kondycja jest w stanie wytrzymać takie tempo. By zachować dobrą efektywność pracy konieczny jest odpoczynek i zadbanie o regenerację sił. Istotne jest również korzystanie z urlopu oraz wykorzystanie czasu po pracy na własne potrzeby. Warto pamiętać, że najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem.
Data publikacji: 26.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij