Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Kiedy i dlaczego warto przygotować portfolio?

Kiedy i dlaczego warto przygotować portfolio?

Kiedy i dlaczego warto przygotować portfolio?

pixabay.com

Rolę podstawowego dokumentu rekrutacyjnego pełni CV, jednakże niektóre branże doceniają również trud włożony w przygotowanie profesjonalnego portfolio. Warunkiem koniecznym jest prezentacja w nim faktycznie posiadanych kompetencji, które mogą pozytywnie wpłynąć na decyzję rekrutera.

Cel przygotowania portfolio

CV jest zestawieniem podstawowych informacji i faktów. Portfolio stanowi natomiast rozwinięcie i uszczegółowienie tego, co zawarliśmy w życiorysie. Możemy zaprezentować wać w nim nasze projekty i wykonane dzieła, które potwierdzą posiadane doświadczenie, umiejętności i kompetencje. Portfolio jest próbką pracy, pozwalającą rekruterowi i pracodawcy na bliższe poznanie kandydata. Zupełnie inaczej oddziałuje informacja w CV o pracy na stanowisku grafika, niż prezentacja grafik i efektów przeprowadzonych przez dana osobę kampanii.

Kiedy portfolio stanowi ważny atut?

Niektóre branże traktują portfolio jako element obowiązkowy, a wręcz konieczny. Z pewnością stanowi ono ważny atut dla grafików, fotografów, projektantów, copywriterów, specjalistów ds. marketingu, programistów i architektów. Jak więc widać skupia się ono na twórczych zawodach.

W jakich sytuacjach do aplikacji warto dołączyć portfolio?

Jeśli ogłoszenie rekrutacyjne nie zawiera prośby o list motywacyjny, to rzeczywiście jest przygotowanie jest zbędne. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku portfolio. Dołączenie do CV próbek swoich prac zdecydowanie nie może nam zaszkodzić. Co więcej, jeśli ogłoszenie nie zobowiązuje nas do przesłania portfolio, wówczas jego dołączenie pozwoli na zyskanie przewagi nad pozostałymi kandydatami. Zawsze warto pokazać rekruterowi swoje zaangażowanie i chęć zrobienia czegoś więcej.

Jak przygotować dobre portfolio?

Najważniejszą zasadą pozwalającą na stworzenie dobrego portfolio jest prezentacja w nim elementów pożądanych przez pracodawcę, a co za tym idzie zamieszczenie próbek prac związanych z pracą na danym stanowisku. Portfolio ma na celu potwierdzenie spełniania stawianych wymagań i posiadania wymaganych kompetencji. Jeśli dysponujemy bogatym doświadczeniem, wówczas konieczna jej selekcja prac i dokładne przemyślenie zawartości aplikacji.

Na co zwrócić uwagę?

W portfolio nie powinny zostać zawarte wrażliwe, poufne dane. Należy unikać sytuacji sugerujących pracodawcy, że jesteśmy otwarci na wyjawienie tajemnic firmowych i know how zdobytych w poprzednim miejscu pracy. Wysyłając portfolio do konkurencyjnej firmy aktualnego pracodawcy, warto upewnić się jakie informacje dotyczące realizowanych projektów mogą zostać przez nas ujawnione.

Ocena portfolio przez rekrutera

Portfolio powinno być przejrzyste i posiadać czytelny układ. Powinniśmy unikać zbyt dużej liczby przykładów, natłoku informacji, chaosu oraz braku spójności, gdyż mogą one spowodować negatywną ocenę rekrutera. Zniechęcającą działa również nadużywanie branżowych określeń oraz specjalistycznej terminologii. Portfolio w miarę możliwości powinno zostać przedstawione w przystępny sposób.
Data publikacji: 15.09.2015

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij