Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Kłamstwa w CV mają krótkie nogi.....

Kłamstwa w CV mają krótkie nogi.....

Kłamstwa w CV mają krótkie nogi.....

pixabay.com

Zupełnie naturalnym zachowaniem jest chęć zaprezentowania własnej osoby w możliwie najlepszym świetle. Z reguły naszym celem jej pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że spełnimy jego wszelkie wymagania, a zarazem właściwie zrealizujemy zadania wskazane w ofercie pracy. Zdarzają się jednak sytuację, gdy nadmiernie podniesiemy poziom naszych umiejętności, co z pewnością nie umknie uwadze rekruterów.

Wśród najczęstszych przekłamań pojawiających się z dokumentach CV możemy wymienić:

Okres zatrudnienia

Często ogłoszenie o pracę zawiera informację o minimalnym okresie doświadczenia zawodowego. Co zrobić jeśli nie spełniamy tego wymagania? Dodać kilka miesięcy do posiadanego stażu? „Rozciągnąć” czas wykonywania pracy w przypadku przerwy w karierze? A może przemilczeć kilka kwestii i zamiast okresu zatrudnienia w miesiącach podać wyłącznie granice roczne? Każdy z tych zabiegów jest bezcelowy. W czasie rozmowy z rekruterem z pewnością padną pytania o szczegóły zatrudnienia i ustalony zostanie rzeczywisty okres pracy. Ponad to pracodawca otrzyma wgląd do wcześniejszych świadectw pracy i bez problemu wykryje wszelkie niezgodności.

Znajomość języka obcego

Wielokrotnie zdarza się, że kandydat w CV deklaruje komunikatywny poziom znajomości języka obcego. Jest to jeden z największych błędów, gdyż weryfikacja tej informacji przez rekrutera może odbyć się już w czasie rozmowy telefonicznej. Część osób liczy, że wymagania odnośnie znajomości języka obcego są jedynie czysto teoretyczne i w praktyce nie będą egzekwowane – nic bardziej mylnego. Wszelkie kłamstwa w tej kwestii są obarczone dużym ryzykiem – nawet jeśli kompetencje językowe nie będą podlegać ocenie rekrutera, z pewnością skutki przekłamania odczujemy w czasie późniejszego wykonywania pracy co może wiązać się nawet ze zwolnieniem.

Zainteresowania

Wielu kandydatów wierzy, że może wyróżnić się z tłumu konkurencji poprzez wskazanie oryginalnych i ciekawych zainteresowań. Wbrew powszechnym przekonaniom, elementy wskazane w tej rubryce często przyciągają uwagę rekruterów i stają się tematem pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdarzają się sytuacje, że kandydat nie ma absolutnie żadnego pojęcia o rzekomym zainteresowaniu, co z kolei rodzi zażenowanie i niesmak. Ubarwianie swojej osobowości i nadawanie wyrazu życiu osobistemu nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zakres obowiązków

Powszechnym kłamstwem pojawiającym się w CV jest również wskazywanie szerszego zakresu obowiązków niż miało to miejsce w rzeczywistości. Kandydaci chętnie dodają sobie zasług i wymieniają wiele zadań, z którymi tak naprawdę nigdy nie mieli do czynienia. Przekłamania w tej kwestii zazwyczaj wychodzą na jaw w czasie rozmowy z rekruterem, gdy padną pytania o szczegóły dotyczące wykonywanych obowiązków lub realizowanych zadań. Nawet jeśli uda nam się przemknąć przez etap rekrutacji kłamstwa mogą zemścić się w czasie wykonywania pracy.

Kompetencje

Kreatywność, skrupulatność, zorientowanie na cel, dobre zorganizowanie, umiejętność zarządzania. Wskazanie tego typu cech w CV z reguły przychodzi nam z wielką łatwością, gdyż uważamy je za epitety pożądane prze pracodawców. Nieco trudniej jest jednak znaleźć zdarzenia potwierdzające posiadanie danych kompetencji. Być może nie są to znaczące przekłamania, jednakże warto pamiętać, że nie wnoszą one żadnych wartości gdy brak jest konkretnych argumentów, wyników, sukcesów i sytuacji.
Data publikacji: 17.05.2015

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Uczelnie z kierunkiem ekonomia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem ekonomia w Krakowie

Masz umiejętności analityczne, dobrze radzisz sobie z matematyką, a równocześnie interesujesz się bieżącymi wydarzeniami społecznymi i gospodarczymi? W takim razie studia na kierunku ekonomia mogą być dla Ciebie interesujące! Dowiedz się więcej na temat studiów ekonomicznych w Krakowie!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Jesteś uważnym obserwatorem? Z łatwością dostrzegasz to, co umyka innym? Lubisz dzielić się z innymi swoimi obserwacjami? Cechuje Cię dociekliwość, otwartość i ciekawość świata? Potrafisz swobodnie się wypowiadać? Jeśli tak, to wiele wskazuje na to, że dziennikarstwo to kierunek dla Ciebie!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? – studia na finansach i rachunkowości to dobry start! Dowiedz się więcej o programie tych studiów, o perspektywach zawodowych i o zasadach rekrutacji.

więcej

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z ...

więcej

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia ...

więcej

Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu

Jesteś praktycznym artystą? Lubisz pracę w terenie? Cenisz naturę i dostrzegasz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej dziedzinie nigdy nie za dużo! Jeżeli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę, zapraszamy do podjęcia studiów podyplomowych.

więcej

Logistyka

Logistyka

Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz ...

więcej

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki to warunek konieczny ku temu, ...

więcej

Podologia

Podologia

Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Nowoczesna dziedzina medycyny i kosmetologii, ...

więcej

kierunki studiów – artykuły