Praca dla Studentów - Kontroferta – jakie działania podjąć?

Kontroferta – jakie działania podjąć?

Kontroferta – jakie działania podjąć?

Fot:weblog.infopraca.pl

Nierzadko po pewnym czasie pracy u jednego pracodawcy dostajemy konkurencyjną ofertę w innym miejscu pracy. Jak rozwiązać dylemat w sytuacji, gdy warunki zatrudnienia w obecnej i potencjalnej firmie są bardzo porównywalne?

Często spotkać się możemy z sytuacją, w której pracownicy otrzymują propozycje przejścia do innej firmy. Zwykle, według ofert, mogą liczyć na lepsze zarobki, bardziej atrakcyjne benefity, czy też korzystniejsze warunki pracy. Nierzadko takie osoby, chcąc być lojalnymi wobec obecnych pracodawców, informują ich o otrzymanej propozycji. Wtedy, zatrudniający zwykle wystosowują korzystniejsza ofertę, jeśli rzeczywiście cenią owych pracowników. Zwykle wiąże się z tym podniesienie dotychczasowej pensji, gwarancja lepszych świadczeń pozapłacowych, czy nawet awans. W związku z tym wielu pracowników decyduje się na pozostanie w firmie, gdyż czują się oni docenieni lub z powodu lęku przed zmianami.

Niestety działając w ten sposób, nierzadko możemy popełnić błąd, którego potem będziemy żałowali. Z analizy badań, które przeprowadziła firma doradztwa personalnego Michael Page, wynika, że 80% osób, które przyjęły kontrofertę od aktualnego pracodawcy, w ciągu roku staje się ponownie bezrobotnymi.

Taki wynik badania pokazuje m.in. to, że większa część kontrofert pojawia się za późno, w związku z czym pracownik nie odczuwa już satysfakcji z pracy, nie umie znaleźć wspólnego języka z przełożonym lub otrzymuje nieadekwatne do stanowiska wynagrodzenie. Lepsza propozycja jest wówczas deską ratunku dla pracodawcy.

Przyjęcie kontrpropozycji od aktualnego pracodawcy powinno odpowiadać naszym najważniejszym potrzebom, zaś najczęstszymi powodami odejścia z pracy są niezadowolenie z przełożonego, niespełnione oczekiwania, czy też brak wyzwań zawodowych. Jeśli tak się dzieje, to nawet podwyżka nie powinna nas zadowalać na długo.

Zwykle sytuacja, w której pracodawca składa podwładnemu kontrofertę nie świadczy najlepiej o panujących między nimi relacjach. Jeśli pracodawca jest skłonny do złożenia nam takiej propozycji i spełnienia naszych oczekiwań, to wnioskować można o nieszczerej rozmowie, jaka odbyła się na początku pracy. Fakt, że zdecydowaliśmy się na działania prowadzące do znalezienia nowego zatrudnienia często świadczy o tym, że nie wykonaliśmy podstawowego w tej sytuacji działania – szczerego, profesjonalnego kontaktu z pracodawcą.
Data publikacji: 19.12.2014

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Studia na tym kierunku łączą wiedzę techniczną i menedżerską, przez co odpowiadają potrzebom nowoczesnej, zmieniającej się gospodarki, a także – kształcąc wyspecjalizowane kadry – potrzebom rynku pracy. Chcesz studiować zarządzanie i inżynierię produkcji? Dowiedz się więcej o tym ...

więcej

Socjologia

Socjologia

Socjologia? To bez dwóch zdań studia dla... ciekawskich! I – bynajmniej! – nie ...

więcej

Religioznawstwo

Religioznawstwo

Studia religioznawcze przenoszą w wielobarwny świat innych kultur i religii. Religioznawstwo ...

więcej

Politologia

Politologia

Politologia jest kierunkiem, który z pewnością przyciągnie pasjonatów bieżących ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Budownictwo energooszczędne

Budownictwo energooszczędne

Studia podyplomowe z zakresu budownictwa energooszczędnego to sposób na doskonalenie specjalistycznych kwalifikacji oraz na zdobycie umiejętności (i uprawnień!) z zakresu audytu i certyfikacji energetycznej.

więcej

Biotechnologia

Biotechnologia

Zainteresowani podjęciem studiów podyplomowych z zakresu biotechnologii mogą wybrać ...

więcej

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna

W swojej pracy zajmujesz się zagadnieniami z zakresu gospodarki przestrzennej i ...

więcej

Fizjoterapia

Fizjoterapia

Podyplomowe studia z zakresu fizjoterapii mają wiele „twarzy” – dzięki temu kandydaci ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły