Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Kontroferta – jakie działania podjąć?

Kontroferta – jakie działania podjąć?

Kontroferta – jakie działania podjąć?

Fot:weblog.infopraca.pl

Nierzadko po pewnym czasie pracy u jednego pracodawcy dostajemy konkurencyjną ofertę w innym miejscu pracy. Jak rozwiązać dylemat w sytuacji, gdy warunki zatrudnienia w obecnej i potencjalnej firmie są bardzo porównywalne?

Często spotkać się możemy z sytuacją, w której pracownicy otrzymują propozycje przejścia do innej firmy. Zwykle, według ofert, mogą liczyć na lepsze zarobki, bardziej atrakcyjne benefity, czy też korzystniejsze warunki pracy. Nierzadko takie osoby, chcąc być lojalnymi wobec obecnych pracodawców, informują ich o otrzymanej propozycji. Wtedy, zatrudniający zwykle wystosowują korzystniejsza ofertę, jeśli rzeczywiście cenią owych pracowników. Zwykle wiąże się z tym podniesienie dotychczasowej pensji, gwarancja lepszych świadczeń pozapłacowych, czy nawet awans. W związku z tym wielu pracowników decyduje się na pozostanie w firmie, gdyż czują się oni docenieni lub z powodu lęku przed zmianami.

Niestety działając w ten sposób, nierzadko możemy popełnić błąd, którego potem będziemy żałowali. Z analizy badań, które przeprowadziła firma doradztwa personalnego Michael Page, wynika, że 80% osób, które przyjęły kontrofertę od aktualnego pracodawcy, w ciągu roku staje się ponownie bezrobotnymi.

Taki wynik badania pokazuje m.in. to, że większa część kontrofert pojawia się za późno, w związku z czym pracownik nie odczuwa już satysfakcji z pracy, nie umie znaleźć wspólnego języka z przełożonym lub otrzymuje nieadekwatne do stanowiska wynagrodzenie. Lepsza propozycja jest wówczas deską ratunku dla pracodawcy.

Przyjęcie kontrpropozycji od aktualnego pracodawcy powinno odpowiadać naszym najważniejszym potrzebom, zaś najczęstszymi powodami odejścia z pracy są niezadowolenie z przełożonego, niespełnione oczekiwania, czy też brak wyzwań zawodowych. Jeśli tak się dzieje, to nawet podwyżka nie powinna nas zadowalać na długo.

Zwykle sytuacja, w której pracodawca składa podwładnemu kontrofertę nie świadczy najlepiej o panujących między nimi relacjach. Jeśli pracodawca jest skłonny do złożenia nam takiej propozycji i spełnienia naszych oczekiwań, to wnioskować można o nieszczerej rozmowie, jaka odbyła się na początku pracy. Fakt, że zdecydowaliśmy się na działania prowadzące do znalezienia nowego zatrudnienia często świadczy o tym, że nie wykonaliśmy podstawowego w tej sytuacji działania – szczerego, profesjonalnego kontaktu z pracodawcą.
Data publikacji: 19.12.2014

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Uczelnie z kierunkiem ekonomia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem ekonomia w Krakowie

Masz umiejętności analityczne, dobrze radzisz sobie z matematyką, a równocześnie interesujesz się bieżącymi wydarzeniami społecznymi i gospodarczymi? W takim razie studia na kierunku ekonomia mogą być dla Ciebie interesujące! Dowiedz się więcej na temat studiów ekonomicznych w Krakowie!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Uczelnie z kierunkiem dziennikarstwo Krakowie

Jesteś uważnym obserwatorem? Z łatwością dostrzegasz to, co umyka innym? Lubisz dzielić się z innymi swoimi obserwacjami? Cechuje Cię dociekliwość, otwartość i ciekawość świata? Potrafisz swobodnie się wypowiadać? Jeśli tak, to wiele wskazuje na to, że dziennikarstwo to kierunek dla Ciebie!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? – studia na finansach i rachunkowości to dobry start! Dowiedz się więcej o programie tych studiów, o perspektywach zawodowych i o zasadach rekrutacji.

więcej

Wychowanie fizyczne

Wychowanie fizyczne

Z czym kojarzy się licealistom wychowanie fizyczne? Przede wszystkim z jednym z ...

więcej

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to studia dla ludzi ciekawych świata. Jeżeli bieżące wydarzenia ...

więcej

Architektura krajobrazu

Architektura krajobrazu

Jesteś praktycznym artystą? Lubisz pracę w terenie? Cenisz naturę i dostrzegasz ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej dziedzinie nigdy nie za dużo! Jeżeli pragniesz poszerzyć swoją wiedzę, zapraszamy do podjęcia studiów podyplomowych.

więcej

Logistyka

Logistyka

Logistyka to nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz ...

więcej

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Pedagogika – przygotowanie nauczycielskie

Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki to warunek konieczny ku temu, ...

więcej

Podologia

Podologia

Co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą? Nowoczesna dziedzina medycyny i kosmetologii, ...

więcej

kierunki studiów – artykuły