Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

pixabay.com

Wspólne przygotowywanie projektu wymaga współpracy z osobą, której pomoc przynosi więcej szkód niż pożytku? Ciąży na nas obowiązek poinformowania bliskiego współpracownika o popełnianych przez niego błędach? Jak poradzić sobie z tego typu sytuacjami? Choć zadanie nie jest proste, nie można wciąż przekładać go na później.

Przekazanie własnych uwag może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Na co więc warto zwrócić szczególną podczas przekazywania słów krytyki?

1. Wybór odpowiedniego momentu

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia rozmowy o uwagach do wykonywanej pracy jest wybór dogodnego momentu. Najmniej rozsądnym rozwiązaniem będzie szybkie wysłanie maila lub też wykonanie telefonu nawiązującego do zaistniałego problemu. Spotkanie twarzą w twarz może co prawda wywołać pewne zdenerwowanie, jednakże jest ono najbardziej odpowiednim sposobem na przekazanie słów krytyki. Jest to również okazja do wyjaśnienia wszelkich nieporozumień, a zarazem szansa na postawienie pracownika w znacznie bardziej komfortowej sytuacji. Istotna jest również troska o zapewnienie kameralnej atmosfery i dyskrecji. Pozostali pracownicy, którzy nie są związani z daną sprawą, nie powinni wysłuchiwać rozmowy.

2. Stawianie na konkrety

Mając na celu przekazanie uwag drugiej osobie należy przede wszystkim pominąć długie wprowadzenia i nie owijać w bawełnę. Niezwykle ważne jest, by wskazywać konkretne sytuacje, zadania i wydarzenia. Używanie ogólników sprawia, że rozmowa staje się mało konstruktywna.

3. Troska o przekazanie wyważonej krytyki

Umiejętnie sformułowana krytyka powinna dotyczyć zdarzeń zaistniałych i zachowania danej osoby, jak również oczekiwań względem przyszłej współpracy. Błędem jest doszukiwanie się wad pracownika jako wytłumaczenia jego niedostatecznych wyników pracy.

4. Zachowanie uprzejmości

Pomimo wzbierającej w nas złości, wywołanej błędem popełnionym przez kolegę – należy zachować kulturę wypowiedzi i starć się być uprzejmym. Jest to najlepsza droga do tego, by współpracownik wysunął wnioski ze swojego zachowania i naprawił błędy. Nie należy kierować się jedynie chwilowymi emocjami, a sięgnąć po merytoryczne wskazówki i porady.

5. Podjęcie szybkiej reakcji

Nagromadzenie negatywnych emocji może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego też nie można tłumić w sobie złości i przemilczeć sprawy. Jeśli pojawi się problem – od razu podejmijmy rozmowę i unikajmy niedomówień.

6. Zaproponowanie możliwych rozwiązań

Krytyka jest jak najbardziej potrzebna, jednakże powinna zostać poparta konkretnymi przykładami możliwych wyjść z sytuacji. Warto zastanowić się nad najkorzystniejszym rozwiązaniem i skupić się na merytorycznych kwestiach. Przekazanie spostrzeżeń stanowi niezwykle istotny i cenny element wzajemnej współpracy.
Data publikacji: 29.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły