Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

pixabay.com

Wspólne przygotowywanie projektu wymaga współpracy z osobą, której pomoc przynosi więcej szkód niż pożytku? Ciąży na nas obowiązek poinformowania bliskiego współpracownika o popełnianych przez niego błędach? Jak poradzić sobie z tego typu sytuacjami? Choć zadanie nie jest proste, nie można wciąż przekładać go na później.

Przekazanie własnych uwag może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Na co więc warto zwrócić szczególną podczas przekazywania słów krytyki?

1. Wybór odpowiedniego momentu

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia rozmowy o uwagach do wykonywanej pracy jest wybór dogodnego momentu. Najmniej rozsądnym rozwiązaniem będzie szybkie wysłanie maila lub też wykonanie telefonu nawiązującego do zaistniałego problemu. Spotkanie twarzą w twarz może co prawda wywołać pewne zdenerwowanie, jednakże jest ono najbardziej odpowiednim sposobem na przekazanie słów krytyki. Jest to również okazja do wyjaśnienia wszelkich nieporozumień, a zarazem szansa na postawienie pracownika w znacznie bardziej komfortowej sytuacji. Istotna jest również troska o zapewnienie kameralnej atmosfery i dyskrecji. Pozostali pracownicy, którzy nie są związani z daną sprawą, nie powinni wysłuchiwać rozmowy.

2. Stawianie na konkrety

Mając na celu przekazanie uwag drugiej osobie należy przede wszystkim pominąć długie wprowadzenia i nie owijać w bawełnę. Niezwykle ważne jest, by wskazywać konkretne sytuacje, zadania i wydarzenia. Używanie ogólników sprawia, że rozmowa staje się mało konstruktywna.

3. Troska o przekazanie wyważonej krytyki

Umiejętnie sformułowana krytyka powinna dotyczyć zdarzeń zaistniałych i zachowania danej osoby, jak również oczekiwań względem przyszłej współpracy. Błędem jest doszukiwanie się wad pracownika jako wytłumaczenia jego niedostatecznych wyników pracy.

4. Zachowanie uprzejmości

Pomimo wzbierającej w nas złości, wywołanej błędem popełnionym przez kolegę – należy zachować kulturę wypowiedzi i starć się być uprzejmym. Jest to najlepsza droga do tego, by współpracownik wysunął wnioski ze swojego zachowania i naprawił błędy. Nie należy kierować się jedynie chwilowymi emocjami, a sięgnąć po merytoryczne wskazówki i porady.

5. Podjęcie szybkiej reakcji

Nagromadzenie negatywnych emocji może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu, dlatego też nie można tłumić w sobie złości i przemilczeć sprawy. Jeśli pojawi się problem – od razu podejmijmy rozmowę i unikajmy niedomówień.

6. Zaproponowanie możliwych rozwiązań

Krytyka jest jak najbardziej potrzebna, jednakże powinna zostać poparta konkretnymi przykładami możliwych wyjść z sytuacji. Warto zastanowić się nad najkorzystniejszym rozwiązaniem i skupić się na merytorycznych kwestiach. Przekazanie spostrzeżeń stanowi niezwykle istotny i cenny element wzajemnej współpracy.
Data publikacji: 29.02.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij