Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

pixabay.com

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy pamiętać?

1. Zdobądź informacje o firmie

Rekruter oczekuje, że kandydat podczas rozmowy o pracę będzie wiedział coś więcej niż, gdzie znajduje się siedziba firmy, do której aplikował. Sprawdź, czym zajmuje się Twój przyszły, potencjalny pracodawca, jaka jest jego specjalizacja, z kim konkuruje, czym wyróżnia się na rynku. Jeśli aplikujesz na stanowiska związane z marketingiem czy komunikacją, przyjrzyj się uważnie wizerunkowi firmy, zapoznaj się z ostatnimi kampaniami reklamowymi czy informacyjnymi jakie prowadziła. Zbierz wszystkie, najważniejsze informacje, a później śmiało zaprezentuj swoją wiedzę przed rekruterem. Pozytywny efekt murowany.

2. Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania

Na większość pytań, które padną (szczególnie na pierwszym etapie rozmowy), można się przygotować. Zastanów się, jakie są Twoje mocne i słabe strony, jakim sukcesem możesz się pochwalić albo z jakim problemem ostatnio sobie poradziłeś. Wyobraź sobie, gdzie widzisz się za 5 lat, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w pracy i jakie wartości szczególnie cenisz w relacji pracownik-pracodawca. Nawet jeśli pytania wydają Ci się sztampowe, większość z nich pada na rozmowach i dobrze jest mieć przygotowane na nie ciekawe odpowiedzi.

3. Zastanów się ile chcesz zarabiać

Kiedy na rozmowie o pracę pada pytanie o oczekiwane wynagrodzenie, nie ma czasu na wahanie lub zbywanie rekrutera stwierdzeniem „tyle ile chcecie mi zapłacić”. Przygotowując się do rozmowy, skorzystaj również z bezpłatnej porównywarki zarobków Pracuj.pl. Dzięki temu łatwo określisz oczekiwaną wartość wynagrodzenia. Pomyśl także, czy jesteś skłonny do negocjacji, ile najmniej możesz zarabiać oraz na jakich benefitach pozapłacowych najbardziej Ci zależy – być może te ostatnie uda się negocjować.

Zapoznaj się również z 10 pytaniami o zarobki, które padają na rozmowie rekrutacyjnej >>

4. Ćwicz!

Ćwiczenie na głos odpowiedzi, czy wręcz odgrywanie scenek z rozmowy z rekrutem pomoże Ci opanować stres i przygotować się na nietypową sytuację. Przejdź przez odpowiedzi na popularne pytania, poćwicz opowiadanie o sobie i swojej karierze zawodowej. Do pomocy możesz zatrudnić bliską Ci osobę, która wcieli się w rolę rekrutera – jakkolwiek dziwnie może to brzmień, uwierzcie – takie ćwiczenie działa!
Jeśli jednak nie mimo wszystko nie jesteś przekonany do werbalnych ćwiczeń, możesz skorzystać z internetowych symulatorów rozmów kwalifikacyjnych.

5. Przygotuj pytania do rekrutera

Warto przygotować kilka pytań, które zadasz rekruterowi na koniec rozmowy. Odpowiedzi na nie pozwolą zweryfikować dotychczasową wiedzę na temat organizacji, ale też dadzą drugiej stronie sygnał, że do rekrutacji podchodzisz w sposób profesjonalny i rzetelny.

Sprawdź 10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę >>

6. Zadbaj o odpowiedni strój

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Czy tego chcesz, czy nie strój na rozmowie rekrutacyjnej jest Twoją wizytówką. Dopasuj go do kultury biznesowej organizacji – bardziej formalne ubrania załóż, gdy starasz się o pracę w kancelarii prawnej czy banku, na więcej luzu możesz sobie pozwolić jeśli aplikujesz do agencji reklamowej. Zawsze, wybieraj strój schludny i czysty.

Sprawdź jak wygląda idealny strój na rozmowę o pracę >>

7. Postaraj się przygotować na stresujące sytuacje

Stres na rozmowie o pracę towarzyszy niemal każdemu. Dlatego warto postarać się go zniwelować. Pomoże w tym także krótkie planowanie kryzysowe i zastanowienie się, co może pójść nie tak. W takich momentach nawet drobne rzeczy mogą wytrącić Cię z równowagi, więc warto być na nie przygotowanym. Autobus utknie w korku i spóźnisz się na rozmowę? Zapisz w telefonie numer do rekrutera, aby móc go o tym uprzedzić. Wylejesz kawę na koszulę? Schowaj do kieszeni paczkę chusteczek. Przygotuj się także na tzw. pytania kreatywne, które lubią zadawać niektórzy rekruterzy. Sprawdzają oni tym samym m.in. odporność na stres czy umiejętność reagowania w trudnych sytuacjach. Jak odpowiedzieć na pytanie, ile krów jest w Kanadzie? Najlepiej puścić wodze fantazji, a przede wszystkim … nie denerwować się. Tu nie ma złych odpowiedzi.
Data publikacji: 30.09.2016

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality Management? Pasja czy dobra praca? – to tylko niektóre z pytań, na które postarają ...

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

Przekazywanie uwag w pracy – kilka słów o sztuce krytykowania

Wspólne przygotowywanie projektu wymaga współpracy z osobą, której pomoc przynosi więcej szkód niż pożytku? Ciąży na nas obowiązek poinformowania

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij