Uczelnie facebook Praca dla Studentów - Wady i zalety pracy w mikrofirmie

Wady i zalety pracy w mikrofirmie

Wady i zalety pracy w mikrofirmie

pixabay.com

Myśl o samodzielnym prowadzeniu firmy na wiele osób działa paraliżująco, a z drugiej strony obawiają się one także podjęcia pracy w większej korporacji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być rozkręcenie własnego biznesu z przyjaciółmi, bądź też podjęcie zatrudnienia w istniejącym mikroprzedsiębiorstwie. Praca w dwu-, trzyosobowych firmach daje szansę zwiększenia samodzielności i z pewnością posiada wiele zalet. Nie można jednak zapominać o wiążących się z nią zagrożeniach.

Analizując różne formy pracy i możliwości rozwoju często dochodzimy do wniosku, że inni mają od nas lepiej. Nie do końca jest to jednak prawdą. Pracując w dużej korporacji odczuwamy zazdrość w stosunku do sytuacji zawodowej wolnych strzelców. Gdy rozpoczniemy własną działalność dostrzegamy problemy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Niezależnie jednak od sytuacji w jakiej się znajdziemy, zawsze można wskazać wady i zalety danego rozwiązania. Analogicznie jest w przypadku małych firm i kameralnych zespołów.

Wartość przyjaźni i lojalności w biznesie

Największą zaletą prowadzenia razem ze znajomymi niewielkiego biznesu jest fakt, iż wszyscy doskonale się znamy. Posiadanie wspólnych wspomnień i doświadczeń wpływa na budowanie pozytywnych relacji i daje energię do działania. Zatrudniając byłych współpracowników dodatkowo wiemy jakich efektów możemy się spodziewać oraz jakie posiadają kompetencje i umiejętności. Niewątpliwym atutem pracy w niewielkiej firmie jest wzajemne wsparcie, zrozumienie i zaufanie, które eliminują stres towarzyszący procesowi budowania relacji w większych przedsiębiorstwach.

Zalety pracy w mikrofirmie

Pracownicy mikrofirm posiadają zdecydowanie większą motywację – dążenie do celu jest znacznie prostsze w grupie lubiących się ludzi o podobnym systemie wartości i nastawieniu do pracy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również eliminacja personalnych rozgrywek. Współpraca dwóch, trzech osób koncentruje się na realizacji wyznaczonych celów, a nie na wzajemnej rywalizacji. Ponad to praca w mikrofirmie wpływa na zwiększenie dyspozycyjności i samodzielności, co przekłada się na szybsze podejmowanie decyzji i zmniejszenie procedur. Istotna jest również możliwość szybkiego rozwoju, która wynika z wykonywaniem przez pracownika rozmaitych zadań i obowiązków, niekoniecznie związanych z jego specjalizacją.

W biznesie brak miejsca na sentymenty

Zalety mikrofirm mogą jednocześnie stanowić ich wady, gdyż przyjaźnie i dobre znajomości mogą stanąć na drodze rozwoju biznesu. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy brak nam umiejętności zachowania zdrowego dystansu. Pobłażanie, obawa przed obrażeniem współpracownika, a także unikanie trudnych sytuacji mogących wywołać konflikt, z pewnością mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie biznesu. Warto pamiętać, że nieszczere, nieprofesjonalne rozmowy oraz problemy przy komunikacji mogą spowodować rozpad kilkuosobowej firmy.

Wady pracy w mikroprzedsiębiorstwie

Bezdyskusyjną wadą zatrudnienia w niedużej firmie jest ryzyko łącznia spraw zawodowych i prywatnych, połączone z nieprofesjonalnym traktowaniem współpracowników. Rozwój biznesu może utrudnić również zbyt mała różnorodność, przekładająca się na ograniczenie pomysłów, mniejszą ilość doświadczeń oraz eliminację konstruktywnej krytyki. Często w mikrofirmach pojawia się również chaos, który jest efektem braku wyznaczonych funkcji i jasnych zasad współpracy.

Najlepszych rozwiązaniem jest z pewnością znalezienie dla siebie złotego środka. Przed rozpoczęciem pracy w mikroprzedsiębiorstwie warto przeanalizować najważniejsze wady i zalety oraz zdecydować, czy taki model zatrudnienia jest dla nas odpowiedni.
Data publikacji: 06.12.2015

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij