Praca dla Studentów - Wady i zalety pracy w mikrofirmie

Praca dla Studentów - Wady i zalety pracy w mikrofirmie

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Miasta

Psychotesty

Asertywność - czy to także Twoja wizytówka?

Asertywność - czy to także Twoja wizytówka?

Asertywność to bardzo ważna i ceniona cecha, którą powinieneś posiadać,...

Jakie są Twoje szanse na uzyskanie upragnionej pracy?

Jakie są Twoje szanse na uzyskanie upragnionej pracy?

Zadowolenie z wykonywanego zawodu to podstawa dla większej efektywności...

Jaki zawód będzie dla Ciebie najlepszy ?

Jaki zawód będzie dla Ciebie najlepszy ?

Wybór zawodu, jaki będziesz wykonywać jest jedną z najważniejszych kwestii...

Jak ważny jest dla Ciebie rozwój i awans zawodowy?

Jak ważny jest dla Ciebie rozwój i awans zawodowy?

Praca zawodowa to jedna z najważniejszych sfer naszego życia, pozwalająca...

Wady i zalety pracy w mikrofirmie

Wady i zalety pracy w mikrofirmie

pixabay.com

Myśl o samodzielnym prowadzeniu firmy na wiele osób działa paraliżująco, a z drugiej strony obawiają się one także podjęcia pracy w większej korporacji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być rozkręcenie własnego biznesu z przyjaciółmi, bądź też podjęcie zatrudnienia w istniejącym mikroprzedsiębiorstwie. Praca w dwu-, trzyosobowych firmach daje szansę zwiększenia samodzielności i z pewnością posiada wiele zalet. Nie można jednak zapominać o wiążących się z nią zagrożeniach.

Analizując różne formy pracy i możliwości rozwoju często dochodzimy do wniosku, że inni mają od nas lepiej. Nie do końca jest to jednak prawdą. Pracując w dużej korporacji odczuwamy zazdrość w stosunku do sytuacji zawodowej wolnych strzelców. Gdy rozpoczniemy własną działalność dostrzegamy problemy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Niezależnie jednak od sytuacji w jakiej się znajdziemy, zawsze można wskazać wady i zalety danego rozwiązania. Analogicznie jest w przypadku małych firm i kameralnych zespołów.

Wartość przyjaźni i lojalności w biznesie

Największą zaletą prowadzenia razem ze znajomymi niewielkiego biznesu jest fakt, iż wszyscy doskonale się znamy. Posiadanie wspólnych wspomnień i doświadczeń wpływa na budowanie pozytywnych relacji i daje energię do działania. Zatrudniając byłych współpracowników dodatkowo wiemy jakich efektów możemy się spodziewać oraz jakie posiadają kompetencje i umiejętności. Niewątpliwym atutem pracy w niewielkiej firmie jest wzajemne wsparcie, zrozumienie i zaufanie, które eliminują stres towarzyszący procesowi budowania relacji w większych przedsiębiorstwach.

Zalety pracy w mikrofirmie

Pracownicy mikrofirm posiadają zdecydowanie większą motywację – dążenie do celu jest znacznie prostsze w grupie lubiących się ludzi o podobnym systemie wartości i nastawieniu do pracy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również eliminacja personalnych rozgrywek. Współpraca dwóch, trzech osób koncentruje się na realizacji wyznaczonych celów, a nie na wzajemnej rywalizacji. Ponad to praca w mikrofirmie wpływa na zwiększenie dyspozycyjności i samodzielności, co przekłada się na szybsze podejmowanie decyzji i zmniejszenie procedur. Istotna jest również możliwość szybkiego rozwoju, która wynika z wykonywaniem przez pracownika rozmaitych zadań i obowiązków, niekoniecznie związanych z jego specjalizacją.

W biznesie brak miejsca na sentymenty

Zalety mikrofirm mogą jednocześnie stanowić ich wady, gdyż przyjaźnie i dobre znajomości mogą stanąć na drodze rozwoju biznesu. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy brak nam umiejętności zachowania zdrowego dystansu. Pobłażanie, obawa przed obrażeniem współpracownika, a także unikanie trudnych sytuacji mogących wywołać konflikt, z pewnością mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie biznesu. Warto pamiętać, że nieszczere, nieprofesjonalne rozmowy oraz problemy przy komunikacji mogą spowodować rozpad kilkuosobowej firmy.

Wady pracy w mikroprzedsiębiorstwie

Bezdyskusyjną wadą zatrudnienia w niedużej firmie jest ryzyko łącznia spraw zawodowych i prywatnych, połączone z nieprofesjonalnym traktowaniem współpracowników. Rozwój biznesu może utrudnić również zbyt mała różnorodność, przekładająca się na ograniczenie pomysłów, mniejszą ilość doświadczeń oraz eliminację konstruktywnej krytyki. Często w mikrofirmach pojawia się również chaos, który jest efektem braku wyznaczonych funkcji i jasnych zasad współpracy.

Najlepszych rozwiązaniem jest z pewnością znalezienie dla siebie złotego środka. Przed rozpoczęciem pracy w mikroprzedsiębiorstwie warto przeanalizować najważniejsze wady i zalety oraz zdecydować, czy taki model zatrudnienia jest dla nas odpowiedni.
Data publikacji: 06.12.2015

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

Praca dla studentów - Inne artykuły

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Rozmowa kwalifikacyjna – o tym musisz pamiętać!

Zbliża się wyznaczony termin rozmowy rekrutacyjnej, a Ty wciąż nie podjąłeś żadnych działań? Czas rozpocząć przygotowania! Zdobycie wymarzonej pracy wymaga zaangażowania i wykonywania przemyślanych kroków. O czym należy ...

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

Z badania GFK wynika, że stres jest zjawiskiem powszednim – odczuwa go niemal 98 proc. Polaków. Co trzeci respondent doświadcza go najczęściej w pracy lub w szkole. Kto z nas nie pamięta stresu towarzyszącego nam podczas ...

Studia to początek kariery

Studia to początek kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo1. Młodzi ludzie starają się efektywniej wykorzystać czas studiów, nie tylko podczas roku akademick ...

Nieustraszony kandydat vs. pracodawcy doskonali

Czy pierwsza praca musi być stresująca? Czy są pracownicy idealni? Czy pracodawca może być Twoim mentorem? Czym jest system Total Quality

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez amerykańskich naukowców, przeznaczenie kilkunastu minut w ciągu dnia na sen może mieć cudowne

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Historia sztuki

Historia sztuki

Mówi się, że w dzisiejszych czasach, kiedy królują kierunki ścisłe, nie ma miejsca dla humanistów. Wbrew tej teorii klasyczne kierunki studiów, takie jak historia sztuki, wciąż cieszą się zainteresowaniem młodych ludzi. Okazuje się, że ich absolwenci nie narzekają na brak propozycji ...

więcej

Japonistyka

Japonistyka

Światowa gospodarka ewoluuje, ewoluują w związku z tym lokalne rynki pracy. Być ...

więcej

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie ...

więcej

Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna to siła napędowa współczesnej medycyny. Dziedzina łączy ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Bibliotekoznawstwo

Bibliotekoznawstwo

Do niedawna studenci bibliotekoznawstwa skazywani byli przez postronnych obserwatorów na nieuchronną klęskę podczas poszukiwania stałego zatrudnienia. Dziś, w czasach, gdy najcenniejsza okazuje się umiejętność wyszukiwania i zarządzania informacjami, wiemy już, że to niezwykle perspektywiczny ...

więcej

Bankowość

Bankowość

Rozważasz podjęcie studiów podyplomowych z zakresu bankowości? Jeśli tak, przyda ...

więcej

Zarządzanie oświatą

Zarządzanie oświatą

Studia z zakresu zarządzania oświatą trwają zwykle dwa semestry. W tym czasie zdobyć ...

więcej

Dietetyka

Dietetyka

Zmęczone fast-foodami i wysokokalorycznymi kebabami popijanymi Coca-Colą społeczeństwo ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Jak wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego

Nawet najbardziej skrupulatne plany kariery zawodowej mogą zostać z ...

więcej

Studia w Holandii

Studia w Holandii

Eksperci szacują, że co roku na studia w Holandii decyduje się po ...

więcej

Język włoski – CELI 5

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy